Preskoči na glavni sadržaj

Važne formule

Najveći zajednički djelitelj

Odredimo najveći zajednički djelitelj(dalje u tekstu GCD od eng. Greatest Common Divisor) od aa i bb. Možemo krenuti od min(a,b)min(a, b) prema 11 tražeći prvi broj s kojim su oba djeljiva. Složenost ovog postupka je O(min(a,b))O(min(a, b)), odnosno složenost je linearna.

Naravno postoji i brži način određivanja GCD, a riječ je o Euklidovom algoritmu. Prvo ćemo pokazati kod, a nakon toga objasniti o čemu je riječ.

int GCD(int a, int b){
if(b == 0) return a;
return GCD(b, a % b);
}

Dokaz točnosti algoritma.

Dokaz Euklidovog algoritma nije trivijalan, a možete ga pronaći na ovom linku

Složenost algoritma je O(logmin(a,b))O(\log min(a, b)). Kod možete pisati i iterativno, u obliku while petlje, kako bi izbjegli pozivanje rekurzije ako je time limit na zadatku strog.

Najmanji zajednički višekratnik

Odredimo najmanji zajednički višekratnik(dalje u tekstu LCM od engl. Least Common Multiple) od aa i bb. U ovom slučaju možemo tražiti od max(a,b)max(a, b) do aba * b, no složenost tog postupka je O(ab)O(a * b), na svu sreću postoji brži način računanja LCM. LCM možemo izračunati u složenosti Euklidovog algoritma koristeći sljedeću formulu: LCM(a,b)=ab/GCD(a,b)LCM(a, b) = a * b / GCD(a, b). Pazite na cast u long long.

Dokaz točnosti formule

GCD dvaju brojeva je broj čiji je rastav na proste faktore presjek rastava na proste faktore tih dvaju brojeva.

LCM dvaju brojeva je broj čiji rastav na proste faktore kao podskup sadržava rastav na proste faktore od oba broja.

Kada pomnožimo dva broja zapravo napravimo uniju njihovih prostih faktora. U toj uniji presjek(GCD) se očito nalazi 22 puta(jednom zbog svakog broja). Uklanjanjem jednog presjeka dobivamo upravo LCM.

Potenciranje i brzo potenciranje

Želimo li izračunati xnx^n možemo koristiti ugrađenu funkciju double pow(base, exp). Nažalost korištenje te funkcije često nije dovoljno jer može prouzročiti bitan problem. Često se u zadatku traži da se ispiše ostatak pri dijeljenju rješenja sa 1e9+71e9 + 7. Ako su ulazni parametri veliki moguće je da će doći do overflowa tijekom računanja pa formula pow(x,n)%modpow(x, n) \% mod neće dati točno rješenje.

Problem je moguće riješiti tako da napišemo vlastitu funkciju za potenciranje koja podržava računanje s ostatkom pri dijeljenju. Ta bi funkcija izgledala ovako.

//NAPOMENA: smatramo da su svi brojevi integeri
int pow_fixed(int base, int power, int mod){
int ret = 1;
for(int i = 0; i < power; i++){
ret *= base;
ret %= mod;
}
}

Složenost ove funkcije je O(power)O(power). Tu je funkciju moguće ubrzati ako primijetimo jedno korisno svojstvo potencija, a to je ako je potencija parna, tada broj možemo kvadrirati, a potenciju prepoloviti. x2n=x2n/2x^{2n} = x^{2^{n/2}}. Sada našu funkciju možemo prilagoditi tako da provjeravamo parnost potencije i primijenimo gornju formulu.

int brzo_potenciranje(int base, int power, int mod){
if(power == 0) return 1;
if(power == 1) return base;
// ako je potencija parna primijenimo gornju formulu
if(power % 2 == 0) return brzo_potenciranje(base * base % mod, power / 2, mod);
//inače primijenimo običan postupak
return (brzo_potenciranje(base, power - 1, mod) * base) % mod;
}

Složenost ovog algoritma je O(logpower)O(\log power), no ovaj kod nam i dalje može stvarati neke probleme jer neki brojevi mogu overflowati, a i kod s puno modova nije baš lijep. Kako bismo izbjegli često castanje u long long i često pisanje mod koristimo nešto što je praksa u natjecateljskom programiranju, a to su vlastite funkcije za zbrajanje i množenje. To na prvu možda zvuči čudno i nepotrebno, no tako će naš kod izgledati ljepše, a i imat će bolje performanse (kasnije ćemo objasniti zašto).

int add(int a, int b, int mod){
int ret = a + b;
if(ret >= mod) return ret - mod;
if(ret < 0) return ret + mod;
return ret;
}
int mul(long long int a, long long int b, int mod){
return (a * b) % mod;
}

Sada možemo jednostavno prilagoditi funkciju za brzo potenciranje.

int brzo_potenciranje(int base, int power, int mod){
if(power == 0) return 1;
if(power == 1) return base;
// ako je potencija parna primijenimo gornju formulu
if(power % 2 == 0) return brzo_potenciranje(mul(base, base, mod), power / 2, mod);
//inače primijenimo običan postupak
return mul(brzo_potenciranje(base, power - 1, mod), base, mod);
}

Sada kod izgleda nešto ljepše. Ono što nam je važnije od izgleda koda je njegova efikasnost. Funkcija ostatka pri dijeljenju, iako je konstante složenosti, ima veliku konstantu, odnosno funkcija je spora. Upravo zato nam je cilj ne koristiti tu funkciju ako nije potrebno. Možete primijetiti da u funkciji add() uopće ne koristimo ostatak pri dijeljenju, već isti problem rješavamo zbrajanjem i oduzimanjem što su brže funkcije od modanja. U funkciji mul to ne radimo jer ćemo u množenju često imati overflow pa bi nam ta provjera dodatno usporila program.